»Вітраж вікон

Цікаве Вітраж вікон

Відомо, що будь-яке приміщення вимагає свого колірного наповнення. Ми звикли, що цю функцію зазвичай несуть шпалери, килими, світильники або на худий кінець, картини або панно. Сьогодні нам хотілося б нагадати про ще один елемент декору, який здатний внести один з найбільш яскравих і вирішальних акцентів в кольоровій ансамбль - вітражі. Ще наші предки знали, що в ньому можна сконцентрувати практично необмежену кількість кольорів і відтінків, необхідних для того, щоб урізноманітнити самий скупий інтер'єр. Саме про різні види вітражів, їх вартості та місцях використання ми й розповімо сьогодні.
Власне вітраж - це сюжетна або орнаментальна композиція з кольорового скла або іншого матеріалу, пропускає світло. У класичному (складальному) вітражі окремі шматки кольорового скла, вирізаних з визначеного малюнку, з'єднуються між собою профілем з свинцю, міді або латуні. Чим багатша фактура скла, тим красивіший і ефектніше вітраж.
Сонячні промені, заломлюючись, змушують скло горіти яскравими соковитими фарбами, роблячи його кожного разу новим і неповторним. Розпис у класичному вітражі виконується спеціальними фарбами з випалюванням, вона не вигорає і не стирається довгі роки. Вартість "класики" - від 700 $ за кв. м. Сюди, як правило, входить і встановлення.
Наприкінці позаминулого століття була винайдена нова технологія збирання, яка отримала назву "Тіффані", по імені її творця. По ній кожна скляна пластина оправлялася фольгою, потім розрізнені скла споювали одна з одною. Відмова від жорсткого металевого каркаса зробив можливим застосування таких декоративних виробів не тільки як скляне заповнення прорізів у стінах, але і, наприклад, як плафони для світильників або як обробка для стель. Вартість виробів у стилі "Тіффані" від 1000 $ за кв. м..
Крім класичних, існує кілька сучасних методів виготовлення вітражів. Один з них - за американською технологією SGO. На прозоре листове скло наноситься багатошарове тверде покриття, додає майбутньому виробу колір і фактуру. Малюнок на склі виконується за допомогою свинцевого протяжки, закріпленого по обидва боки скла. Ця технологія має кілька незаперечних плюсів, які забезпечують зростаючу популярність вітражів,що виготовленим за цією технологією. По-перше, застосування,як основу для такого вітража листового скла робить можливим використання його в склопакетах з дотриманням всіх технологічних норм. Погодьтеся, іноді просто необхідно закрити непривабливий вигляд з вікна або обіграти його за допомогою напівпрозорого малюнка.
По-друге, основою для цього вітражу може бути не тільки силікатне, але і акрилове скло, що значно знижує вагу. Тому, такі вітражі часто використовують для оформлення підвісних стель. По-третє, цей спосіб, дозволяє створювати будь-яку пластику ліній у малюнку. І, нарешті, такий вітраж у два рази дешевше від класичного.
Наступна сучасна технологія виготовлення вітражів називається "фьюзинг" ("спікання"). Суть цього методу полягає в тому, що на цілісному шарі скла збирається малюнок майбутнього вітражу з шматочків кольорового скла, скляних гранул, шихти, дротів і т.ін. Потім, скло розігрівається в спеціальній печі до температури 850 градусів і спікається в суцільний шар. Не дивлячись на трудомісткість виготовлення, вітражі виконані за технологією "фьюзинг", можуть мати різну форму, товщину і фактуру. Це дозволяє використовувати їх у якості різних ефектних елементів інтер'єру: у вигляді перегородок, вставок в стіні, як стільницю. Виглядають такі вітражі сучасно і естетично, і користуються заслуженою популярністю. Особливо потрібно звернути на них увагу шанувальникам в інтер'єрі постмодернізму і хай-теку.
Вартість вітражу в техніці "фьюзинг" - від 700 $ за кв.м.
Існує також технологія "кастинг", відома в нас як "муранське скло". Для виливки вітражів з нього використовуються металеві форми, в нижній частині яких є рельєфні поглиблення. У ці поглиблення заливається розплавлене кольорове скло, що потім покривається шаром прозорого скла. Але на відміну від скла в техніці "спікання" малюнок на "муранському склі" обмежений тією металевою формою, за допомогою якої воно було виготовлено.
Вітраж в техніці піскоструминної гравірування на склі та дзеркалі значно дешевший за попередні - від 250 $ за кв. м. Він представляє собою скло товщиною не менше 5 мм, на яке в кілька шарів нанесений малюнок. За допомогою цього методу можна створити матований малюнок або додати склу глибокорельєфну структуру. Це дозволяє робити на склі всілякі малюнки, написи. В основному роботи, виконані цим методом, асоціюються з композиціями на "квітково-виноградну тему", також можна зображувати й абстрактні фігури. Такий вітраж ідеально підходить для інтер'єру в класичному стилі.
Поряд зі складними технологіями дійсні вітражі сьогодні можна зустріти технічні плівкові псевдовітражі або лаковий псевдовітраж. Такі вітражі не довговічні і не надають радості в інтер'єрі.
Новітні технології виробництва скла значно розширили можливості функціонального використання вітражу. Поряд зі звичним використанням вітража як заповнення отвору, все частіше почали зустрічатися прийоми, де скло використовується у самих непередбачених варіантах: як декор підвісних стель; як розмежовують простір перегородки, ширми; як оформлення плафонів , бра; як вставки в меблі (буфети, шафи) або стільниці; або як декоративне оформлення приміщень, у вигляді панно або взагалі суцільних площин.
Завдяки підвищеній увазі до цінності "чистого" матеріалу, його поверхні, фактурі, вироби зі скла стають не тільки дорогоцінної вставкою в оправу, але зовсім самостійним, самоцінним твором .
Якщо ви не маєте достатньої кількості коштів щоб купити справжній вітраж, а мати вдома його дуже хочеться, можна виготовити його самостійно.
Технологія виготовлення така: підготуйте картон з обраним кольоровим малюнком і контурними лініями, виконаними тушшю. В відповідність з малюнком зробіть різання (підійде звичайний роликовий склоріз) кольорового скла. Потім на картон покладіть лист прозорого силікатного скла та зробіть "сухий" примірювальний набір вітражу. Кольорові скла викладайте точно за ескізом. Для з'єднання стекол між собою і нижньою поверхнею потрібно приготувати розчин (1 частина цементу, 3 частини піску і 1 частина клею, типу ПВА). Готується він у спеціальній тарі, підійде флакон з під шампуню, в пробку якого вставляється скляна або пластмасова трубка діаметром 4-5 мм. Перед заливанням, краї кольорового скла у місцях з'єднання з силікатною склом ретельно змастіть розчином. Після підсихання зробіть основну заливку простору між шматочками кольорового скла. При такій обробці розчин не підтікає під кольорове скло і вітраж виходить акуратним. Якщо цей вітраж ви будете використовувати як декоративний настінний елемент, то в його верхніх кутах попередньо прокладете сталевий дріт з петлями для підвішування. Вітражі для вікон виконуються на вийнятому з рами склі.
Сучасний вітраж розрахований на електричне освітлення, що значно розширило можливості його застосування в архітектурі - не тільки у вікнах, але і в інтер'єрних перегородках і підвісних стелях.
Широке застосування склопакетів в сучасному будівництві зажадало впровадження новітньої вітражної технології на основі цільного скла, спеціального кольорового ламінату і свинцевого профілю різного перетину.
Вітражі, зібрані за цією технологією, зовні нічим не відрізняються від класичних, і дозволяють не тільки використовуватися в реставрації, але і для створення ефекту старовини.
Не думайте, що вітражі до місця, тільки в церквах або на худий кінець в ресторанах, клубах і магазинах. Унікальні характеристики вітража особливо цікаві саме в житловому інтер'єрі. Їм можна прикрасити вікно, зберігши прозорість, а можна зробити яскравою плямою, що несе функції захисту від сторонніх поглядів.
Завдяки своїй світлопропускний здібності, площину вітражу може служити прекрасним прийомом зонування, що не порушує цілісності сприйняття простору. Варто особливо відзначити, що тільки вітраж здатний створювати в інтер'єрі особливу световоздушную середу, мінливу і непередбачену гру кольорів. Вітраж немислимий без світла, тому здатність скла розсіювати світло, але не поглинати його, дозволяє створювати в інтер'єрі з допомогою вітража незвичайні колірні рішення.